۱

آزمون سرعت در سایت مبین‌نت

یکی از پرسش‌های متداول بیش‌تر کاربران اینترنت، میزان سرعت واقعی اینترنتی است که از آن استفاده می‌کنند. سرعت اینترنت، در واقع نشان‌دهنده‌ی پهنای باندی است که هر کاربر برای تبادل اطلاعات با اینترنت در اختیار دارد. به عنوان مثال، وقتی شما اینترنت ۵۱۲ کیلو بیت بر ثانیه با ضریب اشتراک ۴ دارید، سرعت اینترنت شما نباید از ۱۲۸ کیلو بیت بر ثانیه یا ۱۶ کیلو بایت بر ثانیه کم‌تر باشد. اما چطور باید بفهمیم که سرعت اینترنت ما چه‌قدر است؟

به خواندن ادامه دهید تا پاسخ پرسش‌تان را بگیرید.

سایت‌های گوناگونی در وب وجود دارند که سرعت دریافت (Download) و ارسال (Upload) ارتباط اینترنتی را محاسبه می‌کنند. چنین خدمتی به تازگی در سایت وب مبین‌نت در نشانی http://speedtest.mobinnet.ir نیز در نظر گرفته شده است. برای آزمودن سرعت اینترنت خود، به نشانی گفته شده بروید و دکمه‌ی Begin Test را کلیک کنید. اما پیش از آزمون باید نکات مهمی را رعایت کنید.

در هنگام آزمون سرعت، هیچ نرم‌افزار دیگری باز نباشد، هم‌چنین نباید در حال دانلود فایلی باشید. بهتر است برنامه‌ی ضدویروس‌ و فایروال‌تان را هم غیرفعال کنید و از VPN یا فیلترشکن نیز استفاده نکنید.

تحت این شرایط، دکمه‌ی Begin Test را کلیک کنید تا آزمون آغاز شود. می‌بینید که پس از مدتی کوتاه، برنامه‌ی آزمون سرعت بارگذاری و آزمون آغاز می‌شود. بعد از پایان آزمون، نتایج آن در کادری نمایش داده می‌شود. در این کادر، سرعت دانلود (Download Speed) و سرعت آپلود (Upload Speed) ارتباط اینترنتی شما نمایش داده می‌شود.

دقت داشته باشید که این آزمون نشان‌دهنده‌ی سرعت ارتباط از کامپیوتر کاربر تا شبکه‌ی داخلی مبین‌نت است. بنابراین طبیعی است که سرعت ارتباط با سایت‌هایی که در سرورهای خارج از کشور هستند، کم‌تر از این عدد باشد که البته این موضوع به شرکت‌های مخابرات و زیرساخت مربوط می‌شود و از دست مبین‌نت خارج است.

برای این‌که ببینید سرعت ارتباط شما واقعاً همان است که بابت‌اش هزینه پرداخت کرده‌اید، باید ضریب اشتراک طرح‌تان را در نظر بگیرید. بیش‌تر طرح‌های مبین‌نت (به جز طرح‌های نامحدود) ضریب اشتراک یک به چهار دارند، یعنی هر خط بین ۴ نفر به اشتراک گذاشته می‌شود. بنابراین سرعت شما باید حداقل به اندازه‌ی یک‌چهارم سرعت طرح، و حداکثر برابر سرعت طرح‌تان باشد. سرعت ارتباط شما در این آزمون، بر حسب کیلو بیت بر ثانیه نمایش داده می‌شود. بنابراین اگر اینترنت شما یک مگابایت یا در واقع ۱۰۲۴ کیلو بیت بر ثانیه است، سرعت ارتباط اینترنت شما باید حداقل ۲۵۶ و حداکثر ۱۰۲۴ کیلو بیت بر ثانیه باشد که برابر است با ۳۲ و ۱۲۸ کیلو بایت بر ثانیه.

سرانجام این‌که در نظر داشته باشید موارد زیر ممکن است روی نتایج آزمون سرعت اثر منفی بگذارد، بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از انجام آزمون، این مشکلات را برطرف کنید:

 - مشکلات ویندوز یا آلوده بودن کامپیوتر به ویروس یا نرم‌افزارهای مخرب

- ارتباط ضعیف بین کامپیوتر کاربر و مودم (CPE): به عنوان مثال فاصله‌ی زیاد یا وجود دیوار ضخیم یا بتنی بین کامپیوتر و مودم

- به اشتراک گذاشتن یک ارتباط بین چند کاربر: مثلاً اگر کاربر اول در حال دانلود فایل و کاربر دوم در حال انجام آزمون سرعت باشد، نتیجه‌ی آزمون کم‌تر از نتیجه‌ی مورد انتظار کاربر خواهد بود.

- نوسان و ناپایداری در ارتباط بین کامپیوتر کاربر و مودم: برای مثال، وجود امواج الکترومغناطیس قوی در اطراف کامپیوتر یا مودم

يک ديدگاه در “آزمون سرعت در سایت مبین‌نت”
  1. محمد صادقی می‌گه:

    با سلام و عرض خسته نباشید
    میشه یه مطلب در مورد تنظیمات امنیتی مربوط به وایرلس مودم ها قرار بدید و همچنین نحوه ی تعریف Mac Adress برای مودم رو توضیح بدید

ديدگاه شما